fbpx

İç Mimarda Olması Gereken Özellikler

18 Eylül 2020

İç mimar, şekil ve uzay ilişkilerini görebilmelidir. Renkleri ayırt edebilmeli ve o renklerden farklı renkler oluşturabilmelidir. Tasarımı ve yenilikleri zihinde canlandıra bilmelidir.

İç Mimar Nasıl Olunur

İç mimar, tasarımcı demektir. Mekan dekore eden, güzelleştiren…

Kolay değildir tasarımcı olmak. İnsanların zevklerine göre yapıp onları memnun etmek oldukça zordur. Bunu başaran ise profesyonel bir iç mimardır.

İç mimar olmak isteyen kişiler, normalin üzerinde bir yeteneğe sahip olması gerekir. Tasarım konusunda kendini geliştirmiş olmalıdır. Renk uyumu, dekorasyon gibi özellikleri bilmelidir, gelişimi sevmelidir. Gündem ve zevkler sürekli olarak değişmektedir. Bir kişi bugün sevdiğini yarın sevmeyebilir. Moda sürekli gelişmektedir. Yeni dekorasyon, yapı malzemesi, desen ve renk gibi iç mekanı etkileyen faktörlere her dakika yenisi eklenmektedir. Bunların hepsini elinden geldiğince takip etmelidir.

Bir müşteri geldiğinde zevkini ve heyecanını iyi analiz edebilmelidir. İç mekan gösterildiğin de müşteri demeden ortamın ihtiyacını tespit edebilmelidir. Ardından ortama göre yapılacak değişiklikleri ve eşyaları tasarla malıdır. Bunların hepsini tasarladıktan sonra kağıt üzerine dökmelidir. Yani tasarımın krokisini çizmelidir. Fiyat ve işçilik ile de iç mimar ilgilenir. Bu yüzden satın alınacak eşyaların ve tasarım da kullanılacak malzemelerin fiyatlarını hesaplamalı ve işçilik ücretini de belirlemelidir.

Genellikle dekorasyon ve eşya seçimleri müşteriye aittir. Ancak tasarımı yapan iç mimar olduğu için eşya ve dekorasyon seçimlerini ve müşteri beraber yapmalıdır. Yoksa tasarım ile dekorasyon ve eşyalar arasında çelişki oluşur. Bu da görselliği bozar.

Tasarım yapıldıktan, kroki çizildikten ve eşya, dekorasyon alındıktan sonra son olarak bu eşya ve dekorasyonlar yerleştirilir. Burada da iç mimar tasarımına göre yerleştirme yapmalıdır.

İç mimar, şekil ve uzay ilişkilerini görebilmelidir. Renkleri ayırt edebilmeli ve o renklerden farklı renkler oluşturabilmelidir. Tasarımı ve yenilikleri zihinde canlandıra bilmelidir. Tasarım yapabilmesi için yaratıcı olması gerekmektedir. Klişeden uzak yeni tasarımlar üretebilmelidir.

İç mimar birçok işle aynı anda ilgilendiği için programlı olmalıdır. Plan yapmadığında bazı işleri unutabilir ve bu da tasarımın bozulmasına neden olmaktadır.

Son olarak iç mimar tasarımlarıyla başkalarını etkileye bilmelidir. Modern olmalı ve bunu tasarımlarına aktarabilmelidir. Modern olabilmesi için de çağı yani gündemi sıkı takip etmelidir. İnsanların yeni ihtiyaçlarını fark etmeli ve bu ihtiyaçlara yönelik çözümler üretmelidir.

ŞİMDİ PAYLAŞ