fbpx

İç Mimar Ofisinde Olması Gerekenler

18 Eylül 2020

Bunları düzgün bir şekilde aksatmadan yapabilmesi için de çalıştığı ortamın ihtiyaca uygun donanım da olması gerekmektedir. Peki bir iç mimarın ofisi nasıl olmalıdır?

İç Mimarlık Ofisi

İç mimar, birçok işle ilgilenmektedir.

Müşteriyi dinlemek ve anlamak, ihtiyaçlarını fark etmek, ihtiyaçlara göre tasarım yapmak, oluşturduğu tasarımın krokisini çizmek, dekorasyon ve eşyaları belirlemek, bu eşyaların ve işçiliğin fiyatını çıkarmak, müşteri ile birlikte belirlenen dekorasyon ve eşyaları seçmek, bunları mekan da tasarıma uygun bir şekilde yerleştirmek görevlerinden sadece bazılarıdır. Bunları düzgün bir şekilde aksatmadan yapabilmesi için de çalıştığı ortamın ihtiyaca uygun donanım da olması gerekmektedir. Peki bir iç mimarın ofisi nasıl olmalıdır?

1. İç mimar, yenilikçi olmalıdır. Kendini sürekli tekrarlamamalıdır. O yüzden geçmişteki projelerini, tasarımlarını ve referanslarını gösterecek dijital bir pano olmalıdır. Bu pano sayesinde  hem başarılarını pekiştirir hem de kendini tekrar etmekten kurtulur.
2. 4 ya da 5 yıllık lisans eğitimi süresince hem bilgisayardan hem de elle çizimler yapılmaktadır. Ancak iş hayatında elle çizim artık yapılmamaktadır. İç mimari çizim programlarıyla (Autocad, 3D programları vb.) tasarım yapılmaktadır. Bu yüzden T cetvel, renkli kalem gibi malzemelerle ofinizde süsleme yapabilir ve nostalji havası verebilirsiniz.
3. Tasarım bir ekip işidir. Akıl akıldan üstündür ve bir elin nesi var iki elin sesi var atasözleri bunun için söylenmiştir. Toplantılarınızı rahat bir şekilde yapacağınız geniş toplantı odası mutlaka olmalıdır.
4. İç mimar, tasarıma ilk kendi ofisinden başlamalıdır. Bu yüzden tavan, duvar ya da ahşap modellerinden bir masa olmalıdır. Bu hem tasarımların rahat bir şekilde yapılmasını sağlar hem de ofise ayri bir hava katar.
5. Reklam da çok önemlidir. Tasarımların büyük kitlelere ulaşmasını sağlar. Bu yüzden tasarımlar, çerçevelenerek duvarlara asılabilir. Ayrıca referansta çok büyük etkendir.
6. İç mimar için portfolyo dosyası çok değerlidir. Portfolyo dosyası özenle hazırlanmalı ve kitaplığın en güzel köşesine konulmalıdır.
7. Tasarımcının ofisi, tasarımlı olmalıdır. Bir müşteri tasarımlarınıza ilk ofisinizden bakmaya başlar. Ofisiniz ne kadar güzel ise kendi mekanı da o kadar güzel olacaktır diye düşünür. O yüzden ofisiniz de kendi tasarımınıza ve ilginç aksesuarlara yer vermelisiniz.
8. Bazı ufak araç gereçler de olmalıdır. Örneğin; zarf, kağıt, kalem, sekreter takımı, zımba ve delgeç gibi malzemeler muhakkak lazım olur.

ŞİMDİ PAYLAŞ