fbpx

Dk İç Mimarlıktan, İç Mimarlık ve Dekorasyon Trendleri

18 Eylül 2020

İç mimari, insanların yaşam alanlarında estetiğin fonksiyonellikle beraber düşünülerek hareket edilmesi gereken bir kurgudur.

Dekorasyon Trendleri
Dekorasyon Trendleri Mağaza

Kendinize verdiğiniz değeri yansıtın

Bir mekanda tasarımı ele alırken mekan, tek başına değerlendirilmemelidir. Tasarımcının görsel ve düşünsel yaşantısı, mekanın bulunduğu şehrin etkisi, kültürü, yaşanmışlıkları ile birlikte kullanıcının mekanla ilgili istekleri, mekanın kendi dili gibi etkileyici birçok faktör bulunur. Estetiğin ön planda düşünüldüğü mekanlarda fonksiyonellikten asla vazgeçilmemelidir.

İç mimari, insanların yaşam alanlarında estetiğin fonksiyonellikle beraber düşünülerek hareket edilmesi gereken bir kurgudur. Fonksiyonellik kullanım amacına göre mekanın bazı bölümlerinde özellikle görselliğin ön planda tutulması istenildiği alanlarda azaltılabilir ancak DK İç Mimarlık, İç Mimar Dilek Karaman olarak mimari yaklaşımımız, projede fonksiyonelliği maksimum seviyede düşünüp mekanda estetikle buluşturmayı amaçlar. Bir mimarın, iç mimarın veya tasarım işiyle uğraşan kişilerin sahip olduğu en önemli şeylerden biri hayal gücü ve yaratıcılıktır. Villa, konut, residence gibi yaşam alanları ile ofis, otel, hastane, mağaza ve cafe gibi sosyal alanlardaki iç mimari tasarımlarda; kullanıcı ihtiyaçlarının çağdaş tasarım çözümleri ile karşılanmasını hedefler ve tasarımın programlanan takvim ve bütçe içerisinde tamamlanmasını sağlar. Bir mekanın görsel, fonksiyonel ve teknolojik alt yapısını oluşturabilmek için farklı disiplinlerin yönetimini en iyi şekilde yapmak gerekir. Belirli sınırlamalar ve kurallar çerçevesinde tasarım düşünülemez, tasarımı yapılacak olan mekanı hissetmek yaşamak ve bu enerji ile yola çıkmak gerekir.

Formlar, figürler, malzemelerin kullanımı

Bir mekanın tasarımına başlarken, tasarımın barok, modern, vintage , loft ya da country tarzında mı olacağına karar vermek gerekir. Her mimarın kendine özel vurguları ve çizgisi mevcuttur. Zaman içerisinde hangi yapıyı kimin tasarladığı anlaşılır. Koltuğu, ayaktaki detayla ya da bir figürle farklı kılmak ve mimariyi bütünleştirmek anlatım dilinde farklılar yaratır.

Islak hacimler yaşam alanlarımızındaki en önemli noktalardan biridir. Tasarım ve fonksiyonellik bu alanlarda kendini nasıl gösterir?

Tasarımı yaparken uygulamayı iyi biliyor olmak mekanda fonksiyonelliği de başarılı bir şekide kullanmamızı sağlar. DK İç Mimarlık 11 yıllık tecrübesi ile çalışmalarında fonksiyonelliği düşünerek, tasarımı fonksiyonellikle bütün halde hayata geçirir. Çünkü fonksiyonun eksik olduğu bir tasarım kullanıcının konforunu düşürür. Mekanın analizini dikkatli yapmanız gerekir. Önemli olan fonksiyonelliği ve estetik detaylarla birleştirmektir.

ŞİMDİ PAYLAŞ