DİLEK KARAMAN İLE İÇ MİMARİ ÜZERİNE

By 11 Aralık 2017 Uncategorized @tr

Birçok kişi tarafından evin en çok özenilen kısmı salondur peki iç mimar gözüyle baktığınızda bir evin en çok özenilen yeri neresi olmalıdır?

Aslında mekânın önemi kişiye göre değişiyor. Kimisi için mutfak vazgeçilmez bir alan olurken kimisi için salon daha önemli oluyor. Bunun için kişinin meslek grubu, evde kaldığı süre, ailenin yaşam tarzı gibi detaylar önem taşıyor ama genel olarak bahsetmek gerekirse gerçekten salon ve mutfak daha gözde çünkü insanlar bu alanlarda evin diğer kısımlarına göre daha fazla vakit geçiriyorlar diyebiliriz.

Bu yılın dekorasyon trendlerini ve 2018 yılında evlerde nelerin moda olacağını sorsam… 2018’e nasıl hazırlık yapmalıyız?

2017 – 2018 ve gelecekteki zaman dilimlerine baktığımızda şunu söyleyebilirim ki hepsinde genel bir trend söz konusu. Bu trend de ‘doğala dönüş’…

Bir tasarımı ele alırken; renkler ve tarzlar artık birbirini takip etmek zorunda değil. Tıpkı doğadaki gibi birçok farklı çizgiyi, rengi, bir döneme ait figürleri bir arada kullanabilmek mümkün, tasarımcının yorumu içinde özgür ve cesaretli dokunuşlarla özgün tasarımları yaşam alanlarına taşımak günümüz modası diyebiliriz.

Peki, doğayı nasıl evimize taşırız?

Doğadaki ürünler aslında yavaş yavaş yaşam alanlarımıza girmeye başladı. Artık eskisi gibi değil, insanlar suni malzemelerden kaçınıyorlar.  Doku olarak daha doğal dokular, doğal kaplamalar, doğal taşlar görmek istiyorlar. Mekânlarındaki teras alanlarında doğal yaşamın bir parçası olan bahçe kültürü botanik bahçe ismi ile karşımıza çıkıyor böylece iç mekândaki doğal dokunuşlar dış mekânda da devam ederek yaşam alanlarımızda doğanın enerjisini yansıtmamızı sağlıyor.

Dekorasyon açısından baktığımızda bir evin olmazsa olmazları nelerdir?

Küçük dokunuşlarla büyük değişimlerdir bir evin olmazsa olmazı. Bir evde veya mekânda hareketli eşyaları çıkardığımızda geride kalan çalışmalar mekânı en iyi anlatan detaylardır. Mekân beni bu giydirmeler olmadan da tatmin edebiliyor mu?” bu soru çok önemli. Eğer mobilya olmadan tatmin edebiliyorsa gerçekten burada bir emek vardır. Ben aksesuarları yaşam alanların da vazgeçilmez bir parça olarak görüyorum. Şöyle ki gece bir davete katılacaksınız ve çok güzel bir kıyafet diktirmişsiniz ama bir küpe veya kolye yok işte bu durum ne kadar yarımsa aksesuarsız bir ev de o kadar yarımdır. O çiçek olmadan, mumlar, abajur küçük bir vazo belki eksik yorumlanan bir sanattır diyebiliriz. Aksesuarları seçerken tasarımın tamamlanmasına yardımcı olmak adına önemli birkaç demir baş ürün konulabilir süreçle tamamlanan detaylara anıları katarak tamamlamak en güzelidir.

Ev eşyasının dekoratif olması artık birçok kişi tarafından yetersiz görülüyor. Peki eşyaların hem şık hem de fonksiyonel olması için nelere dikkat etmek gerekir? Doğru mobilya seçimi nasıl yapılır?

Yeni yapıların mimari kurgusunda küçük m2 ler çoğunlukta, artık geniş mekânlı evler bulabilmek zorlaştı. Bir iç mimar olarak benim için öncelikle tasarımı oluştururken fonksiyonellik en önem verdiğim konudur. Bazı alanlarda fonksiyonellikten fedakârlık edilerek görsel bir şov yapılabilir ancak en yoğun kullanılan alanlarda fonksiyonellikten uzaklaşmak çok ta doğru değil. Ben küçük evlerde renk kombinasyonu açısından büyük kütleli ürünlerde koyu renkleri tercih etme taraftarı pek değilim. Yaşam alanlarımızda küçük değişimler ile yeni bir enerji oluşturmamıza da engeldir., moda olarak renk algısı seneden seneye değişebilir.  Mesela bir kırlenti değiştirmek çok daha kolayken bir koltuğun rengini değiştirmek çok daha zor. O yüzden bazen kremle yeşili kombinlerken seneye kremle turkuazı kombinlemek isteyebilirsiniz. Böylelikle mekandaki algıyı farklılaştırmak çok daha kolay olacaktır.

Kullanışlı mobilya demişken… Evini sıfırdan yenileyenler için siz hangi yüzeylerin kullanılmasını tavsiye edersiniz. Örneğin bir dönem banyoda su geçirmez duvar kâğıdı ve laminant kullanılmaya başlanmıştı… Siz bunu tavsiye eder misiniz?

Teknoloji günümüzde oldukça ilerlediği için bu tarz malzemeler çok fazla çıkıyor ama ben mekânda kullanılan malzemelerde doğallıktan yanayım. Mesela su geçirmez yapının dokusu çok daha sık ve dokusunda nefes alma özelliği çok yoktur. Yine sıkıştırılmış malzemelerde statik elektrik çok fazladır ve insanların vücudunda kan dolaşım anlamında doğru bir dağılım olmayabilir. Dolayısıyla her şeyde o doğallığı korumak lazım. Özellikle banyolarda sadece moda diye bunu yapmamak gerekiyor.

Doğru dekorasyonun püf noktaları nelerdir?

Doğru dekorasyon için mekânın altın oranı çok önemli mesela dışarıda görülen mobilyalar göze çok hoş gelebilir ancak projesiz yapılan işlerde bu ürün mekâna konulduğunda istenildiği gibi durmayabiliyor. Özellikle mekânlarda doğru noktalarda kullanılan aynalar mekânların olduğundan büyük algılanmasını sağlayabiliyor.  Mekândaki renkler, renklerin akışı çok önemli. Çok büyük kütlelerde çok koyu renkler değil açık tonlar tercih edilmeli. Daha küçük detaylar ve aksesuarlar la bu renk algısı dengelenmelidir. Doğru noktalarda doğru aksesuarı doğru miktarda kullanmak gerekir Fazla aksesuar tercihleri mekânı karıştırabilir.

Sezonun renkleri var mıdır?

Doğadan bahsettiğimiz için kahveler, yeşiller, mocha, krem rengi, narçiçeği bu sezon göreceğimiz renkler. Arasında diyebiliriz .. Pastel tonlar… Her zaman geçerliliği olan renklerdir. Renklerin tonları ile mekânda derinlik algısını da oluşturmak mümkündür.

Size göre evlerde en sık yapılan yanlışlar nelerdir?

Küçük mekânlarda büyük hacimli ürünler tercih ediliyor ve bu tercihler mekânda kullanılmayan gereksiz kayıplara neden oluyor. Altın orandaki dengeyi sağlamak çok önemli, renk dağılımı çok önemli. Her odanın farklı renge boyanması veya koridordaki zemin kaplamasının ıslak hacim ve mutfak zemini ile bütünleşmemesi yine banyoda birçok malzemenin aynı alanda kullanılarak mekânı yorması gibi detaylarla bu yanlışlara örneklendirebiliriz

Leave a Reply