fbpx

Tasarımda Biyofili Akımı

17 Aralık 2020

Doğa ile entegre biyofilik tasarımlar sayesinde insan zihni ile doğa yeniden bir araya geliyor.

Biyofili doğanın çalışma yaşamı

Biyofilik tasarımlar, günümüzün ilgi uyandıran dekorasyon trendi…

İçinde yaşadığımız modern toplumlarda gelişen teknolojinin de etkisiyle daha sistematik bir hayat modeli benimseniyor. Her geçen gün doğaya olan özlem artıyor. Tasarım dünyasının bu ihtiyacın farkındalığı ile geliştirdiği biyofilik tasarımlar ise insanı doğaya yaklaştırıyor. Doğa ile entegre biyofilik tasarımlar sayesinde insan zihni ile doğa yeniden bir araya geliyor.

Peki bu tasarımlar tam olarak neyi temsil ediyor?

Biyofilik tasarımlar insan sağlığını korumak ve insan ruhunu beslemek için geliştirilen; doğal sistemleri insan yaşamıyla uyumlu hale getiren dekorasyonlar olarak biliniyor. Bu yönüyle çevreci duyguların pekiştirilmesini sağlarken yaşam standartlarını da yükseltiyor. Beden, ruh ve zihin üçgeninin ideal biçimde çalışmasında dekorasyon tercihlerinin payı oldukça büyüktür. İç mimari tasarımlar arasında yer alan biyofilik mimari unsurları artan kentleşmeye karşın doğayı yaşatma isteğine dikkat çekiyor.

Biyofilik tasarımlar biyofilik mimari ile modern mimarinin bir sentez halinde uygulanmasını sağlıyor. Ev, ofis ve benzer pek çok yaşam alanında yeşilin farklı tonları tasarımlara ve dekorasyon anlayışına yansıyor. İnsan motivasyonu ve oksijen ihtiyacının büyük bir gereksinim olduğu ofis alanlarında ise yaygın bir biçimde tercih ediliyor. Biyofilik ofis tasarımlarında, ofis içerisinde uygun olan tüm boşlukları yeşil bitkilerle donatmak ve biyofilik dizayn yapmak mümkün…

Doğanın çalışma yaşamıyla bütünleştiği faydalı dokunuşlar!

Doğal unsurlarla bütünleşmiş bir ofis tasarımı çalışanların konsantrasyonunu pekiştirirken motivasyonlarını da yükseltiyor. Dekoratif görünümü ile herkesi etkileyen özgün tasarımlar, biyofilik ofis tasarımının klasik ofis dekorasyonlarının önüne geçmesini sağlıyor. Bu tasarım sisteminde yalnızca çalışanlar değil ofisin potansiyel müşteri ve ziyaretçileri de olumlu etkiler kazanıyor.

Biyofilik tasarım yalnızca ofis ortamına özgü bir çalışma değil… İnsan yaşamının var olduğu tüm alanlarda güvenle uygulanabiliyor. Evinizin farklı odaklarında, geniş alanlara sahip alışveriş merkezlerinde ve benzer pek çok alanda yeşilin ve kent yaşamının etkileyici birlikteliği huzur yaratıyor.

Yapılan araştırmalar biyofili akımının hastalar üzerindeki pozitif etkilerine değiniyor. Doğal yaşam esintileri sayesinde sağlık unsurları da olumlu bir sürece doğru adım adım ilerliyor.

İç mimari tasarımcıların çalışmalarında biyofilik bakış açısı esintileri…

Biyofilik tasarımlar doğada hiçbir şeyin birbirinin tekrarı olmadığını ifade eder. Doğanın mükemmel dengesi ve ahengi bu tasarım anlayışında hayat bulur. Günümüz tasarımcıları da bu yeni çalışma trendini yavaş yavaş adapte olmaya başlıyor. Kullanılan doğal malzemeler ve klişelerden sıyrılmış tasarım anlayışı kaleydoskopik bir bakış sunuyor.

2020-2021 sezonunda bizi bekleyen renklerin toprak ve yeryüzü tonları olduğunu söyleyebiliriz. Yaşam alanımızdaki bu renkler doğru yerde ve doğru miktarda kullanıldığı takdirde tasarım bizim dilimizi anlatmaya başlıyor. Bu dengenin sunumu, mekânın insanlar üzerinde istenilen etkiyi yaratmasını da mümkün kılıyor. Tasarımda tercih edilen renkler, dokular, ışık renkleri, canlı bitkiler ve hayvanların yaşam alanlarına dâhil olması insanların beton yapıların içerisinde doğaya kaçış arzusunu bir nebze olsun hafifletiyor.

Biyofilik tasarımlar yaşam konforuna ve çalışma hayatına olumlu etkiler sağlıyor. Kütük ve masiften esinlenen şık tasarımlar ile iç mekân bitkileri kombinlenerek doğayla uyumlu yaşam alanları yaratılıyor. Duvarlardaki küçük rafları canlı bitkilerle doldurmak ve aralarına kitaplar yerleştirmek bohem bir görüntü sunuyor. Eve alınabilecek bir akvaryum sayesinde su sesi ve görüntüsü yaşam alanlarına taşınmış oluyor.

Farklı dekorasyon, mimari akım ve tasarım içeriklerinde görüşmek üzere…

ŞİMDİ PAYLAŞ