fbpx

Mağazacılık

24 Aralık 2020

İç mimari dekorasyon ile geliştirilen etkili bir mağaza tasarımı müşterinin algısına hitap eder. Müşterinin mağazadan keyifli bir satış deneyimi ile ayrılması

Mağaza iç mekan tasarımı

Algı, mekânın ruhunu ve derinliğini kavramaktır…

DK İç Mimarlık olarak başarılı markalar için özel ve prestijli konseptler tasarlıyoruz. Müşteri briefleri, mevcut mağaza analizi, hedef kitle tanımlanması ve rakip analizi ekseninde ilerliyoruz. Marka konsepti yaratırken insan faktörünü tanımanın ve müşteri beklentilerini en doğru şekilde anlamanın öneminin bilincindeyiz.

Bir sonraki aşamada tasarıma geçiyoruz… Bu aşamada 3 boyutlu alternatif eskizler, operasyonel çözümler, grafik tasarımlar, fotorealistik perspektifler, mağaza tasarım kılavuzu, satın alma listesi ve malzeme panosu hazırlanması gibi süreçleri tamamlıyoruz. Beyin fırtınası yaparak müşteriyi hem içeriye çekmek hem de içeriye tutmak konusunda fayda sağlayabilecek dinamikleri oluşturuyoruz.

İnsan davranışları değişkendir. Gelişen dünya, ilerleyen sosyal yaşam ve değişim gösteren dijital dünyadan sürekli olarak etkilenir. Bu değişime ayak uydurabilmek adına dünya çapındaki güncel trendleri ve bilimsel araştırmaları yakından takip ediyoruz. Sektörel konferans ve seminerlerin yaratacağımız tasarımların ruhuna ışık tutacağını ve bilgiye kuvvet kazandıracağını biliyoruz.

Mağaza, otel, hastane, cafe ve restaurant gibi sosyal bağlantıları olan ticari proje türlerinde iç mimari kurgusunu oluştururken ana temamızın yanı sıra mimaride olması gereken marka bilinirliğini de ön plana alıyoruz. Markanın hizmet veya müşteri memnuniyeti eksenindeki değerlerini güçlendirerek mimari dokunuşlarla tasarım sürecini finalize ediyoruz.

Mekân ve form arasında bütüncül yaklaşımın önemi…

İç mimari dekorasyon ile geliştirilen etkili bir mağaza tasarımı müşterinin algısına hitap eder. Müşterinin mağazadan keyifli bir satış deneyimi ile ayrılması ve markayı hafızasında iyi bir imaj ile konumlandırması öncelikli hedefimizdir. Mağaza uygulaması, çoklu disiplinleri bünyesinde barındıran özel bir yolculuktur. Bu süreçte kritik olan unsur etkili disiplinleri doğru zamanlama ile organize edebilmektir. Planlama aşaması konseptin projelendirme safhasıdır. Bu etapta tüm fonksiyonlar makro ve mikro düzeylerde çözümlenerek projelendirilir. Elbette tecrübenin etkin rol oynadığı kritik bir aşamadır. Konsept gereği müşteriye yansıtılmak istenen atmosferin en yalın şekliyle çözümlenmesi önem taşır. Malzeme ve detay bilgisinin yanı sıra yeni nesil imalat teknolojilerinin de yakından takip ediliyor olması gerekir.

Tüm bunların yanı sıra müşteri talebi gelişirse, planlama aşamasının ardından 1/1 olacak şekilde mağazanın küçük bir uygulamasını yapabiliyoruz. Bu sayede mağaza yatırımı yapılmadan önce, yatırımcının yeni mağaza tasarımını deneyimlemesini sağlıyoruz. Gerçek uygulama öncesi olası bir değişikliği vaktinde tespit etmek, yatırımcının bütçesini koruyan bir kalkan görevi görüyoruz. Hem ekonomi hem de zaman düzleminde doğru değerlendirmeler sunarken günümüz teknolojisini de çalışmalarımıza dâhil ediyoruz.

Şimdi size tasarım serüvenimizden bahsetmek istiyorum…

Mağaza tasarımında öncelikli gayemiz müşteriyi içeriye çekebilmektir. Onu içeri davet eden bir izlenim uyandırmak mühimdir. Aşamalarımız “Müşterinin yürümesini sağla, onu yavaşlat, müşterinin konforlu olduğundan emin ol ve satın almaya yönlendir” şeklinde gelişir.

Irak Necef iç mimari projesi kapsamında DK İç Mimarlık ofisinde gerçekleştirdiğimiz toplantıda mağaza lokasyonu ve genel konsept ile alakalı görüşmeler sağlandı. Tüm detaylar belirlendi ve bu sayede talebe uygun proje tasarımına start verilmiş oldu.

Necef bölgesinde konumlanan iç mimari mağaza projemizin tasarımında doğal malzemelerden ilham aldık. Doğa ile bütünleşen tasarımların yükselişe geçtiği günümüz koşullarında ferah ve konforlu bir stil uyguladık. Doğal yaşama dönüş etkileri sunan bu tercihler sayesinde nefes alabilen mekanlar tasarlıyoruz.

Konseptte tercih edilen mermer taş dokular ile natürel bir etki sunarken, ışık geçirgenliği olan onix taş malzemeleri ile görsel zenginliği kuvvetlendirdik.

Seçmiş olduğumuz renk ve aydınlatmalar müşterinin dikkatini dağıtmayacak ve ürünleri ön plana çıkartacak şekilde belirlendi. Mağazanın ürün teşhir alanlarındaki aydınlatmalar ile ürünlerin doku ve renklerindeki algıyı mağaza müşterilerine en doğru şekilde yansıtmayı kolaylaştırdık.

Kullandığımız metal aksamlar ürünlerin erişilebilirliği konusunda konforlu bir alışveriş deneyimi sunacak biçimde kurgulandı. Doğal ahşap malzemeler ile mağaza ambiyansına sıcak ve natürel bir doku kazandırdık.

Kabin bölümlerinin tasarımında ölçüleri büyük tutarken, geniş aynalara ve özel aydınlatmalara yer verdik. Bu sayede mağaza müşterilerinin ürün deneyimlerinde olumlu izlenimler edinerek satın alma odaklı karar vermelerini kolaylaştırmaya çalıştık.

Merdiven bölümünü tasarlarken müşterinin ürünlerle ve mağazanın geri kalanıyla ilişkisini sürdürebileceği bir tasarım şeması belirledik.

Mobilya tercihlerimizde müşterilerin konforunu güvende tutan ve bekledikleri süreyi kaliteli bir şekilde geçirmelerini sağlayan ürünlere yer verdik.

Vitrin, mağazanın kilit unsurudur… Vitrinde hedef kitlemizin ilgisini canlı tutan bir tasarıma yöneldik. Ayrıca çalışanların kolaylıkla revize edip yeni tasarımlar uygulayabileceği pratik ve işlevsel bir vitrin dizaynı olmasına özen gösterdik.

Vitrin tasarımında önem verdiğimiz detaylar şu şekilde sıralanabilir:

  • Dikkat çeken ve ilgi uyandıran renkler
  • Ürün ile bütünlük ve uyum ilişkisi
  • Vitrinde doğru ışıklandırma
  • Dekoratif ürün tercihleri
  • Doğru aksesuar seçimi

Gerçekleştirilen bu konsept strüktüründe görsel iletişimi odak noktamıza yerleştirdik. Duyu, koku ve doku gibi tüm hislerin bütünlüğüne hitap etmek ve bu aktarımı tasarlamak için en özel ögeleri ve dinamikleri bir arada sunarak tasarım çalışmamızı tamamladık.

ŞİMDİ PAYLAŞ