fbpx

İç Mimar Nedir

18 Eylül 2020

İç mimarlık genelde mimarlıkla karıştırılmaktadır. Ancak isimden aradaki fark kolaylıkla anlaşılabilir. Mimarlık, tasarım anlamına gelir. Mimar, yapının dış tasarımını yapar. İç mimar ise yapının iç tasarımını yapar. Yapıyı da inşaat mühendisi yapar.

İç Mimar Nedir

İç mimar, adından da anlaşılacağı üzere yapının iç tasarımıyla ilgilenir. Bütün yaratıcılığı ile ögeleri bir araya toplayarak iç tasarım yapar. Bu süreç zaman alabilir. Başarılı bir tasarım için teknik çözümler, estetik ve planlama çok önemlidir. Bu özellikler bir iç mimar da hemen kazanılamayacağı için en az 4 yıllık bir eğitim sürecinden geçer. Programlama ve plan yapılırken iç mekanın çevreye uygun ve zarar vermeyecek şekilde yapılmasına özen gösterilir.

İç mimar, işlevselliği ve görselliği birlikte kullanarak mekanın güzelliğini doruklara çıkartır. İç mekan, kişinin yaşam tarzına uygun olması gerektiği için pratik, fonksiyonel tasarım ve estetikliğe dikkat edilir.

Bir iç mekan da birçok faktör bulunmaktadır. Renk, biçim ve ışık bu faktörlerden bazılarıdır. Yüzey, doku, şekil de görselliği etkilemektedir. İç mekanın yankıya ve gürültüye de dayanıklı olması yani geçirmemesi gerekmektedir.Bu kadar çok faktör varken iç mimarın bu konularda bilgili olması zorunludur. Ayrıca aksesuarlar da mekana ayrı bir şıklık katmaktadır. Aksesuarlar, tasarımın içinde özenle kullanılmalıdır. Tasarımın içinde perde, zemin kaplamaları, mobilya, demirbaşlar, sanat eserleri ve metaller girmektedir. İç mimar, aksesuarları tasarım da güzel bir şekilde kullanabilmesi için sanat ve mimarlık tarihini okumalı ve oradan dersler, tüyolar alması gerekmektedir. Bunların dışında iç mimari çizim programlarının eğitimini alma konusunda istekli olmalıdır.

İç mimar, profesyonel tasarımcı demektir. Okul bittiğinde kendini geliştirmeli ve bol deneyim kazanmalıdır. Böylelikle yaptığı işler de daha kaliteli, rahat, estetik, iyi ve güvenli tasarımlar yapabilir.

İç mimarlık ve Mimarlık

İç mimarlık genelde mimarlıkla karıştırılmaktadır. Ancak isimden aradaki fark kolaylıkla anlaşılabilir. Mimarlık, tasarım anlamına gelir. Mimar, yapının dış tasarımını yapar. İç mimar ise yapının iç tasarımını yapar. Yapıyı da inşaat mühendisi yapar.

İç mimar, sadece sıfır yapılarla ilgilenmez. Çok eski yapıları bile tasarımlarıyla modern hale getirebilir. Yapı denilince akla sadece ev gelmektedir. Ancak iç mimar; ofis, sinema, otel ya da kütüphane gibi mekanların da tasarımını yapmaktadır.  Bunların dışında çevre alanları ve bahçe gibi alanların tasarımıyla da ilgilenmektedir.

Son dönemler de iç mimarlar banyo, salon, giyinme odalarında yaptığı tasarımlarda da müşterilerin beğenisini almıştır.

ŞİMDİ PAYLAŞ